HACAMAT

HACAMAT

HACAMAT NEDİR?

Çeşitli nedenlerle vücudumuza giren toksinler, kimyasal maddeler, gıdalar üzerindeki ilaç kalıntılarının idrar veya ter yoluyla atılır, doğal yollarla atılamayan kalıntıların deri altında birikir. Hacamat bağ dokusunda birikmiş bu atıkların vakumlanıp sonrasında intradermal kesiler vasıtası ile  dışarı alma ve temizleme sanatıdır.
 

HACAMATIN TARİHÇESİ

Hacamat hakkında elde edilen en eski kaynak M.Ö. 3300 yıl öncesine dayanmaktadır.İlk başta Makedonya'da sonra Yunanistan'da hacamat yapılmaya başlanmıştır.M.Ö. 400 yıllarında yaşayan modern tıbbın kurucusu kabul edilen Hipokrat'ta hacamatı hem iç hastalıkların hem genel hastalıkların tedavisinde kullanmıştır.

Rasulullah (s.a.v) Efendimiz'in Miraç hadisesinden sonra hacamat bir tedavi yöntemi olarak daha da önem kazanmıştır.İbnu Abbas der ki: '' Rasulullah aleyhissalatu vesselam miraç gecesinde, meleklerden oluşmuş bir cemaate her uğrayışında melekler : '' Hacamat olmaya devam et ! Ümmetinede hacamat olmalarını emret! '' derlerdi.( Tirmizi)

Tamamlayıcı ve geleneksel tedavi son yıllarda popüler hale gelmiştir. Araştırmalara göre İngiltere'de halkın 1/3'ünde , Amerika'da ise yarıya yakınında tamamlayıcı ve alternatif  tedavi uygulanmaktadır. Kupa tedavisi en eski tedavi yöntemlerinden biridir ve dünyanın farklı bölgelerinde konvansiyonel tedaviye cevap vermeyen yada kronik hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. Kupa tedavisi temel olarak yaş ve kuru kupa tedavisi olarak yapılmaktadır.Her iki uygulamada da kupalar negatif basınç oluşturarak cilde yerleştirilmekte, yaş kupa tedavisinde cilde cizikler atılarak kan dışarı alınmaktadır.

Ülkemizde hacamat; 27.10.2014 tarihli ve 29158 sayılı Resmi Gazetede  yayınlanarak yürürlüğe giren Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile yasal hale gelmiştir.
 

HACAMAT KİMLERE YAPILABİLİR?

Hacamat yaptırmak isteyenlerin  yaptırma nedeni genelde 3 kategoride toplanır.

 1. Sünneti seniye olduğu için hacamat yaptıranlar.

 2. Genel bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için hacamat yaptıranlar.

 3. Hastalık tedavilerine yardımcı olması için hacamat yaptıranlar.

Bu nedenler doğrultusunda hacamat yaptırmak isteyen kişi öncelikle hacamat konusunda eğitimli bir tıp kurumuna başvurmalıdır. Hastanın sistemik muayenesiyle birlikte eski hastalıkları ve kullandığı ilaçlar değerlendirilmelidir.
 

HACAMAT KİMLERE YAPILAMAZ?

 1. Derin anemisi olanlara (HGB: 9,5 mg altında olanlara)

 2. 2 yaş altı ve 70 yaş üstü kişilere yapılmaz.

 3. Varislerin direk üstüne

 4. Organ nakli olmuş imminosupresif tedavi alan kişilere

 5. Açık yara üstüne

 6. Tromboflebit hastalarına

 7. Hemofili hastalığı olanlara

 8. Kanama / pıhtılaşma bozukluğu öyküsü olanlara

 9. Hamile ve menstrüel dönemdeki bayanlara

 10. Ben ve et benlerinin direk üstüne uygulanmaz.
   

HACAMAT NE ZAMAN YAPILABİLİR?

İhtiyaç halinde hacamat, mevsime ve güne bakılmaksızın 12 ayın herhangi birinde yaptırılabilir. İlkbahar ve sonbaharda yaptırılan hacamat, kış ve yaz aylarında yaptırılacak hacamatlara göre bir basamak daha faydalıdır.

İmkan dahilinde hacamat uygulaması hicri takvimin 17,19,21. günlerinde yapılmalı, mümkün değilse en azından hicri 13 ila 25. günleri arasına denk getirmeye çalışmak çok daha faydalı olacaktır.

İhtiyaç halinde hicri takvim uygulaması geçerli olmaz. Hasta migren, baş ağrısı, bel ağrısı, diz ağrısı gibi ne tür bir ağrısı olursa olsun ağrı oluştuğu gün hacamat yaptırabilir.

Hacamat için pazar, pazartesi,salı ve perşembe günleri yapılması tavsiye edilen günlerdir. Cuma ve çarşamba günleri hacamat yapılmaz.
 

HACAMAT YILDA KAÇ KEZ YAPILMALI?

İlk defa hacamat yaptırmaya başlayanlar ara vermeden her ay 1 seans ,12 ay boyunca ,hacamat yaptırabilirler. 1 yıl her ay yapılan düzenli hacamattan sonra özel bir rahatsızlık yok ise yılda asgari 4-6 hacamat yaptırmak çok faydalıdır.

Sağlıklı olan insanlar yılda 5 kez hacamat yaptırmalı. Bunun 3 tanesi ilkbaharda, 2 tanesi sonbaharda olmalıdır. Hasta olan insanlar için bu sayıda bir sınır yoktur.
 

HACAMATIN FAYDALARI NELERDİR?

Hacamat kan ile kanın yapısının bozulmasıyla alakalı tüm hastalıkların tedavisinde kullanabileceğimiz çok güzel bir yardımcıdır. Kan ile alakası olmayan bir hastalık veya organ yoktur. Kan değerleri düzeldiğinde, damarlar arındığında bir çok hastalıkta kendiliğinden iyileşecektir.

 1. Kılcal damarlardaki tıkanıklığı açar.

 2. Hacamat doğal kortizonu artırır. Buda hacamat sonrası ağrılı durumların azalmasını hatta ağrıların yok olmasını sağlar.

 3. Boyun, ense, omuz ağrılarında, lumbago ve siyatikte

 4. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücuda direnç kazandırır.

 5. Tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur.

 6. Kalp damar rahatsızlığı ve damar sertliğine faydalıdır.

 7. Düzenli hacamat dokulardaki gaz ve toksinlerin atılmasını sağlar.

 8. Düzenli hacamat cilt parlaklığını arttırır.

 9. Uykuyu düzenler, sabahları dinç uyanmayı sağlar.

 10. Kandaki toksin ve zehirli maddeleri atmaya yardımcı olur.

 11. Ayaklarda ve belden asağıdaki organlarda aşırı sıcaklama, yanma ve aşırı üşümeye iyi gelir.

 12. Vertigo ve tinnitus gibi kulak hastalıklarına iyi gelir.
   

HACAMAT TEDAVİSİNİN YAN ETKİLER NELERDİR?

Hacamat hiçbir yanetkisi olmayan son derece doğal bir tedavi yöntemidir. Geleneksel ve tamamlayıcı tedavi yöntemleri içinde hacamat hemen her türlü hastalığın tedavisinde rahatlıkla kullanılır ve fayda bakımından en üst sırada yer alır.

Hacamat tedavisi sonrası herhangi bir yan etki oluşmaması için tedavinin hastane şartlarında ve eğitimli sağlık çalışanları tarafından yapılması en önemli unsurdur.

X